CHRZEST

Jest to pierwszy i najważniejszy sakrament, przez który człowiek uwolniony od grzechu pierworodnego włączony jest do Kościoła - Wspólnoty Zbawienia. Dlatego prawo kanoniczne wzywa rodziców by dzieci swoje przynosili do chrztu świętego po urodzeniu tak szybko jak to jest możliwe (w granicach jednego miesiąca).
Chrztu świętego udziela się w wyznaczone niedziele lub święta na publicznej Mszy św. ( U nas druga niedziela miesiąca na sumie oraz drugi dzień świąt Bożego Narodzenia i drugi dzień Wielkanocy na sumie). Rodzice i chrzestni przed chrztem powinni być odpowiednio pouczeni. ( U nas katecheza chrzcielna jest zwykle w czwartki przed chrztami). W katechezie tej winni brać udział rodzice i chrzestni dzieci, które mają być chrzczone u nas w parafii. Jeśli rodzice chrzestni są przyjezdni powinni takie pouczenie odbyć u siebie w parafii. Do chrztu winni zgłosić się z zaświadczeniem ze swojej parafii, że mają odpowiednie kwalifikacje by godność rodziców chrzestnych piastować.
Rodzicami chrzestnymi mogą być katolicy - którzy ukończyli 16 rok życia, byli bierzmowania i są praktykującymi. To znaczy regularnie spełniają swoje obowiązki chrześcijańskie. Niedzielna Msza św. okresowa spowiedź, żyją w zawiązkach małżeńskich sakramentalnych, jeśli są żonaci czy zamężne.
Nie mogą być rodzicami chrzestnymi osoby które dają zgorszenie publiczne, notoryczni narkomani, alkoholicy.
Zdjęcia w czasie chrztu - tylko jeden fotograf (rodzice ustalają między sobą kto będzie robił zdjęcia)
W niebezpieczeństwie śmierci chrztu może udzielić każdy człowiek, nawet niechrześcijanin byleby chciał działać w imieniu Kościoła.

czwartek,
21 września 2017