NAMASZCZENIE CHORYCH

Jest to sakrament w którym Bóg wspiera swoją łaską chorego. Umacnia go w wierze i łączy jego cierpienia z cierpieniami Chrystusa. Sakrament ten przyjmuje się w chorobie - takiej która zagraża życiu człowieka. Ponieważ starość też jest chorobą i zagraża życiu człowieka - ludzie starsi powinni ten sakrament również przyjmować mimo dobrego samopoczucia. Jest to sakrament chorych a nie zmarłych.
Sakrament ten połączony jest ze spowiedzią i Komunią św.
Zwykle udzielamy sakramentu namaszczenia chorych w pierwsze piątki miesiąca gdy starszych i chorych odwiedzamy w domach. Udzielamy także w kościele przy okazji dnia chorych w czasie rekolekcji. W przypadkach nagłych księdza należy wzywać w każdej porze dnia i nocy. Wzywamy kapłana do chorych (ewentualnie konających) a nie do zmarłych.
Do sakramentu namaszczenia chorych trzeba chorego przygotować. Uświadomić mu, że ksiądz do niego przyjdzie z sakramentami świętymi Dać mu czas na przygotowanie się do spowiedzi świętej.
W pobliżu łóżka chorego należy przygotować stół nakryty białym obrusem. Na stole krzyż świece woda święcona, talerzyk z watą solą i kawałkiem chleba szklanka z wodą i łyżka.
Po odejściu kapłana należy chorego pozostawić przez pewien czas w spokoju, aby mógł zrobić sobie dziękczynienie.
Do ludzi chorych należy prosić księdza przynajmniej kilka razy w roku, lub przywozić ich do kościoła aby mogli skorzystać z sakramentów świętych.

niedziela,
24 września 2017