POGRZEB CHRZEŚCIJAŃSKI

Ciało człowieka przez chrzest święty staje się Świątynią Boga. Dlatego my chrześcijanie z należną czcią odnosimy się do ciała człowieka nawet po śmierci. Stąd uroczysty pogrzeb. - i spełnienie uczynku miłosierdzia co do ciała - zmarłych grzebać. Sprawy pogrzebu załatwiamy jak najszybciej - przynajmniej wstępny termin pogrzebu. Najpierw u księdza potem zakład pogrzebowy i telegramy.
Nasz udział w pogrzebie to chrześcijański obowiązek. W czasie pogrzebu modlimy się, śpiewając czy odmawiając różaniec dlatego trzeba aby wierni towarzyszyli kapłanowi przy tych modlitwach - iść przy księdzu. Mowa na cmentarzu - jest przewidziany czas na to. Najlepiej zgłosić to Księdzu po dojściu do grobu. Ksiądz wskaże moment w którym taka mowa powinna mieć miejsce. Za udział w pogrzebie dziękuje ktoś z rodziny a nie Ksiądz. Pogrzeb należy do proboszcza, który może odprawić go sam lub zlecić księdzu wikaremu, dlatego ewentualny udział w pogrzebie drugiego księdza należy uzgodnić z proboszczem. Udział innych księży spoza parafii również należy uzgodnić z proboszczem. Pamiętać o zmarłym nie tylko na pogrzebie ale i później - modlić się zamawiać Msze św.
Od tego roku wprowadzamy zwyczaj zbierania składki w czasie Mszy św. pogrzebowej - z której będzie odprawiona Msza św. w intencji zmarłego od uczestników pogrzebu - reszta przeznaczona będzie na potrzeby Caritas w parafii.
Niepoważne jest na zakończenie pogrzebu wygrywanie przez głośnik jakichś melodii, czy pieśni.
Cmentarz w Kołaczycach jest Komunalny - dlatego miejsce na cmentarzu i wykopanie grobu załatwia się w Gminie. Z księdzem załatwia się sam pogrzeb. Niemniej jednak ksiądz winien mieć udostępnioną do wglądu kartę zgonu wystawioną przez lekarza (nie akt zgonu wystawiony przez USC).

poniedziałek,
20 listopada 2017