«Duch Prawdy doprowadzi was do całej prawdy» (J 16, 13)

Słowo życia na czerwiec 2007

Ewangelia swymi słowami prawdy fascynuje. Przemawia w niej Ten, który powiedział: "Ja jestem Prawdą"1. On otwiera przed nami nieskończoną tajemnicę Boga i daje nam poznanie Jego planu miłości wobec ludzkości: daje Prawdę.
   Lecz Prawda ma w sobie nieskończoną głębię tajemnicy. Jak ją w pełni pojąć i w pełni nią żyć? Sam Jezus wie, że teraz jeszcze "znieść jej nie możemy". Dlatego, kiedy spożywał Ostatnią Wieczerzę z uczniami, zanim wrócił do Ojca, obiecał zesłać swojego Ducha, aby On wyjaśnił nam Jego słowa i uzdolnił nas do życia nimi.

«Duch Prawdy doprowadzi was do całej prawdy»

Wspólnota wiernych zna prawdę, ponieważ żyje Jezusem. Jednocześnie jest w drodze do "całej prawdy" pod bezpiecznym kierownictwem Ducha Świętego.
   Historię Kościoła można odczytać jako historię stopniowego i coraz głębszego rozumienia tajemnicy Jezusa i Jego Słowa. Duch Święty prowadzi Kościół w ciągu wieków na wiele sposobów: już to poprzez kontemplację i naukę wierzących, już to przez charyzmaty świętych oraz przez Magisterium Kościoła2.
   Duch mówi również w sercu każdego wierzącego, gdzie zamieszkując pozwala słyszeć swój "głos". Sugeruje, zależnie od sytuacji, żeby przebaczyć, służyć, dawać, kochać. Uczy co jest dobre, a co złe. Przypomina i pomaga żyć Słowami Życia, które Ewangelia zasiewa w nas miesiąc po miesiącu.

(1) J 14,6.
(2) Por.: Konstytucja o Słowie Bożym, Dei Verbum, 8.

[1]  2  »

15 grudnia 2017