75 ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ

Zobacz na stronie GOK - Kołaczyce

W tym roku mija siedemdziesiąt pięć lat od zbrodni katyńskiej i pięć od katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem. Mieszkańcy gminy Kołaczyce podobnie jak w poprzednich latach wspominali zmarłych w czasie uroczystości zorganizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Kołaczycach i Liceum Ogólnokształcące im. Marii Curie Skłodowskiej w Kołaczycach.

Podczas  Mszy Św. kocelebrowanej pod przewodnictwem proboszcza Parafi Św. Anny w Kołaczycach księdza Jana Sabata w homilii kaznodzieja apelował do wszystkich zebranych o pielęgnowanie patriotyzmu w naszych sercach. Następnie  uczestnicy udali się pod Kamień Katyński . Hołd poległym oddali między innymi przedstawiciele miasta i gminy- Burmistrz Małagorzata Salacha, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Kołaczyce- Pan Stanisław Dunaj oraz Radni Gminy i powiatu- Antoni  Salacha,  Marek Biernacki. Uroczystości swoją obecnością uświetnili również  przedstawiciele Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych , Akcji Katolickiej ,delegacja PiS Gminy Kołaczyce i Stowarzyszenia Miłośników Kołaczyc, delegacja Nadleśnictwa Kołaczyce oraz dyrektorzy szkół.

Nie zabrakło również pocztów sztandarowych i  młodzieży, której nie trzeba przekonywać jak ważna jest historia.

Minutą ciszy uczczono pamięć pomordowanych w Katyniu i ofiar katastrofy smoleńskiej.

Dziś  oddajemy im cześć i szacunek za to, że dali świadectwo do końca, że Bóg, Honor i Ojczyzna to najwyższe prawa i zasady życia, z których zrezygnować nie można, bo życie każdego społeczeństwa, jeżeli ma przetrwać różne trudne momenty, na tych zasadach się opiera–powiedziała Burmistrz Małgorzata Salacha.

Gminny Ośrodek Kultury w Kołaczycach przygotował wystawę plenerową poświeconą wydarzeniom w Katyniu i Smoleńsku, którą będzie można obejrzeć w ciągu najbliższych kilku dni na Rynku w Kołaczycach.

Zbrodnia Katyńska to skrytobójczy mord dokonany przez władze sowieckie na ponad dwudziestu tysiącach obywateli państwa polskiego. Zdradzieckim strzałem w tył głowy zgładzono około 15 tysięcy jeńców przetrzymywanych w obozach NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz 7 tysięcy osób osadzonych w więzieniach zachodnich obwodów republik Ukraińskiej i Białoruskiej.

Natomiast w katastrofie polskiego samolotu pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, wśród których byli między innymi: prezydent Lech Kaczyński, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski i pochodzący z Jasła senator Stanisław Zając. Uczestnicy feralnego lotu stanowili delegację na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrod

środa,
22 listopada 2017